Jęczmień ozimy – co warto wiedzieć

Zboża ozime, czyli takie, które do wzrostu potrzebują okresu jaryzacji, mogą mieć bardzo różny okres wegetacji. Spośród popularnych w Polsce zbóż ozimych najkrótszym okresem wegetacji wyróżnia się jęczmień ozimy. Rekomendowany okres do wysiewu tego zboża do pierwsza i druga dekada września, w zależności od warunków termicznych i klimatu w danym regionie Polski. Dzięki temu, że nasiona jęczmienia ozimego wcześnie schodzą z pół, można po nich wysiać poplon, który poprawi jakość gleby. Dodatkowo ułatwia to zorganizowanie zbiorów.

Na co zwrócić uwagę podczas uprawy jęczmienia ozimego

Jęczmień ozimy cechuje się dużą odpornością na występowanie suszy w okresie wiosennym oraz wysokim potencjałem plonowania. Jest jednak mniej zimnotrwały niż inne zboża ozime. Stąd zaleca się aby nasiona jęczmienia ozimego wysiewać w regionach Polski o łagodnym klimacie.

Zboże to jest dość elastyczne jeśli chodzi o rodzaj gleby, w której jest wysiewane. Pamiętać należy jedynie o odpowiednim pH, które musi mieścić się w przedziale 6-7. Zaburzone pH spowoduje, że  ozimy jęczmień wyda niższe plony.

Jako przedplon dla jęczmienia ozimego zaleca się groch, wczesne ziemniaki, rzepak ozimy oraz mieszanki strączkowe. Podobnie jak inne zboża nasiona jęczmienia ozimego nie powinny natomiast być uprawianie jako monokultura, gdyż zwiększa to ich podatność na choroby i patogeny.

Nawożenie jęczmienia ozimego

Ze względu na słabe ukorzenienie jęczmień musi być nawożony dość intensywnie. Przy czym pamiętać należy o starannym określeniu jego potrzeb nawozowych. Nasiona ozimego jęczmienia  mogą być nawożone nawozami pojedynczymi oraz wieloskładnikowym. Nawożenie zaleca się wykonać przed siewem pod orkę siewną. Jeśli robimy to później to uprawa przedsiewna musi być na większej głębokości.

Prawidłowe nawożenie gleby sprawi, że będzie mógł wykorzystać cały swój potencjał plonowania. Poza makroelementami nasiona jęczmienia ozimego muszą być wspomagane również mikroelementami, najlepiej w formie dolistnej, która jest najbardziej przyswajalna dla jęczmienia. Szczególnie ważna jest odpowiednia podaż manganu, cynku, molibdenu oraz miedzi.

Post Author: adminiusz23

Dodaj komentarz