Przenośniki rolkowe grawitacyjne rozwiązaniem w transporcie wewnętrznym

Transport towary wewnątrz przedsiębiorstwa jest sprawą kluczową dla płynności wszelkich prowadzonych w nim procesów związanych z magazynowanie, produkcją, wysyłką etc. Istnieje wiele metod transportu wewnętrznego. Z całą pewnością każdy słyszał o wózkach widłowych.

Jedną z bardzo popularnych metod jest wykorzystanie przenośników rolkowych. Przenośniki takie dzielą się na przenośniki rolkowe grawitacyjne oraz przenośniki rolkowe napędzane. Wykorzystuje się je do transportu towarów o w miarę regularnych i zwartym kształcie, w tym opakowań zbiorczych. 

Czym są przenośniki rolkowe grawitacyjne i z czego się je produkuje?

Przenośniki rolkowe grawitacyjne, to chyba jedno z najprostszych rozwiązań transportowych stosowanych obecnie. Rolki, w które wyposażony jest przenośnik mogą się swobodnie obracać, a ruch towarów następuje dzięki działaniu siły grawitacji lub przy niewielkim wsparciu ludzi.

Grawitacyjne przenośniki rolkowe produkuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej, stali węglowej malowanej lub ocynkowanej oraz stopów aluminium. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest stosunkowo mała masa. Takie przenośniki rolkowe grawitacyjne mają jednak mniejszą nośność. Do produkcji samych rolek zazwyczaj również korzysta się z różnych gatunków stali, którą można pokryć gumą lub innym tworzywem sztucznym lub wykonuje się je bezpośrednio z tworzyw.

Jakie zalety mają przenośniki rolkowe grawitacyjne?

Rolkowe przenośniki grawitacyjne są rozwiązaniem bardzo tanim, zarówno w instalacji jak i eksploatacji. Ponieważ przenośniki takie nie potrzebują żadnego dodatkowego wyposażenia do działania są zazwyczaj bardzo lekki, stosunkowo łatwo można więc zmodyfikować linię transportową z nich zrobioną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Brak dodatkowego wyposażenia sprawia również, że przenośniki rolkowe grawitacyjne są proste w obsłudze oraz mało awaryjne. Umożliwiają uporządkowany przepływ towaru zgodnie z zasadą FIFO – pierwszy wchodzi, pierwszy wychodzi. Całość transportu odbywa się bardzo sprawnie.

Post Author: adminiusz23

Dodaj komentarz